1. Anasayfa »
 2. Blog »
 3. Bilgi

Etkili ve Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Günümüz eğitim sisteminde sınavların ardı arkası kesilmiyor. Bir sınavı atlattınız derken hemen yeni bir tanesi peşinden geliyor. Hiç şüphe duymamak gerekir ki sınavlarda başarılı olmanın en etkili yolu ” düzenli bir çalışma sistemine sahip olmak “ tan geçmektedir. Fakat kimi zaman düzenli çalışsanız bile sınav esnasında yaptığınız hatalar sonucunda başarısız olabilirsiniz. Bazen soru tipine duyulan yabancılık, bazen de yanlış sınav stratejileri bu başarısızlığın nedeni olabilmektedir.

Sınav esnasında çalıştığınız, emek verdiğiniz bilgilerin aklınıza gelmemesinde iki ana neden bulunmaktadır. Sınav günü yaptığınız yanlış uygulamalar ile sınav öncesindeki hazırlık döneminde yaptığınız yanlışlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İlk olarak sınav gününe kadar sınavınız için nasıl hazırlanmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Nasıl Verimli Ders Çalışırız. İşte Detaylar…

 • Sınav için hazırladığınız çalışma ortamında ders çalışma masası yerine sınav masası kullanmalı ve bulunduğunuz ortam sınav salonunu hatırlatmalıdır. Masa üzerinde ders çalışmak için kullanacağınız eşyaların haricinde farklı bir materyal bulunmamalıdır. Su ve kurutulmuş meyveler iyi bir alternatiftir.
 • Çalışma ortamına genellikle cep telefonu es geçilerek sokulmaktadır ancak ders çalışma esnasında konsantrasyonu en fazla bozan teknolojik aletin cep telefonu olduğu unutulmamalıdır.
 • Güvenilir ve kalitesi kanıtlanmış hızlı okuma tekniklerini öğrenebileceğiniz bir kursa gitmek. Eğitim sonucunda anlayarak hızlı okuma seviyenizi üst seviyelere çekecek olmanız özellikle de aynı ders çalışma süresi içerisinde daha fazla konu öğrenebilmeniz için oldukça etkilidir.
 • Yine ders çalışma ve konuları aklınızda tutmak için beyin haritaları yöntemini kullanmak ve sistemli bir şekilde konuları tekrar etmek oldukça önemlidir. Ders çalışma planı gibi konuları tekrar etme planı da hazırlamanız bilgileri hafızanıza çivi ile çakmış kadar etkili olacaktır.
 • Çalıştığınız konuları tam olarak öğrenip öğrenmediğinizi test edebilmek için 5N1K sorularını kendinize sormalısınız. Eğer bu soruların tek bir tanesine dahi cevap veremiyorsanız konuya yoğunlaşıp tekrar çalışmalısınız ve eksik noktanızı gidermelisiniz.
 • Konuları yeterince çalışıp öğrendiğinizi düşündüğünüz zamanlarda bol bol test soruları çözmelisiniz. Çözdüğünüz test soruları konuları pekiştirmeniz ve bir sonraki test sorusunu daha hızlı çözmenizi sağlayacaktır.
 • Test çözmek, hangi soruda nasıl taktikler uygulamanız gerektiğini, çözüm yollarını ve soruya ne kadar süre ayırmanız gerektiği gibi konularda da sizleri geliştirmektedir.
 • Test sınavlarında başarılı olmanın bir diğer yolu ise aynı kaynak yerine farkı kaynaklardan konu anlatımı çalışmak ve sorular çözmektir. Her ne kadar bir yayın kaliteli olsa da farklı bir yayının sorusu yarın olabilecek bir sınavda karşınıza çıkabilmektedir.
 • Soruları çözdükten sonra boş bıraktığınız ya da yanlış çözümlediğiniz soruları tekrardan inceleyin: dikkatsizlik, bilgi eksikliği ve soruyu anlamama gibi hatalardan hangisinin yapıldığını tespit edin ve çalışmalarınızı şekillendirin.
 • Çözemediğiniz sorular için mutlaka konuyu bilen birisinden yardım almalı ve çözümü öğrenmelisiniz.
 • Bir konu hakkında soru yazabilmek o konuya hakim olabilmek anlamına gelebilmektedir. Bilgilerinizi daha fazla pekiştirebilmek için konu hakkında bilgisi zayıf olan arkadaşlarınıza konu anlatımı yapabilirsiniz.
 • Konu çalıştığınız zamanlarda kitap anlatımı gibi ezberlemek yerine kendinize özgü kelimelerle beyninize yerleştirmeler yapınız. Konuyu öğrendikten sonra tamamen kendi aklınızdan gelenler ile kendinize anlatın. Daha sonra tekrardan konu anlatımına bakarak eksik noktalarınızı tamamlayın ve konuyu tekrar kendinize anlatın.
 • Kendinize ” önemli formüllerin, konu başlıklarının, dip notlarının “ oluştuğu bir kart defteri hazırlayabilirsiniz. Boş zamanlarınızda bu kartlardaki notları okuyarak bilgilerinizi taze tutabilirsiniz.

Bu önerileri düzenli olarak uygulayan ve ders çalışma konusunda hayat felsefesi edinen öğrencilerimiz istisnasız bir şekilde başarıyı yakalayabilecektir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumar (40)