Sınava Hazırlanma ve Hızlı Test Çözme Teknikleri
2 hafta önce

Günümüz eğitim sisteminde sınavların ardı arkası kesilmiyor. Bir sınavı atlattınız derken hemen yeni bir tanesi peşinden geliyor. Hiç şüphe duymamak gerekir ki sınavlarda başarılı olmanın en etkili yolu düzenli bir çalışma sistemine sahip olmaktan geçmektedir.

Fakat kimi zaman düzenli çalışsanız bile sınav esnasında yaptığınız hatalar sonucunda başarısız olabilirsiniz. Bazen soru tipine duyulan yabancılık, bazen de yanlış sınav stratejileri bu başarısızlığın nedeni olabilmektedir.

Bu nedenle öğrencinin yanı sıra, öğrencinin eğitiminden sorumlu olan veli ve öğretmenlerinde test çözme tekniklerini iyi bir şekilde biliyor olmaları gerekmektedir. Bilinçli olarak hazırlanılan ve teknikleri iyi bilinen bir test sınavında başarısız olma ihtimali oldukça düşüktür.

Sınav esnasında çalıştığınız, emek verdiğiniz bilgilerin aklınıza gelmemesinde iki ana neden bulunmaktadır. Bu nedenler sınav günü yaptığınız yanlış uygulamalar ile sınav öncesindeki hazırlık döneminde yaptığınız yanlışlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İlk olarak sınav gününe kadar sınavınız için nasıl hazırlanmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Test Sınavına Hazırlanma Teknikleri

 • Sınav için hazırladığınız çalışma ortamında ders çalışma masası yerine sınav masası kullanmalı ve bulunduğunuz ortam sınav salonunu hatırlatmalıdır. Masa üzerinde ders çalışmak için kullanacağınız eşyaların haricinde farklı bir materyal bulunmamalıdır. Su ve kurutulmuş meyveler iyi bir alternatiftir.
 • Ders çalışacağınız oda içerisinde konsantre olmanızı zorlayacak ve dikkatinizi dağıtacak teknolojik aletlerin tümü ile kanepe ve yatak gibi eşyalar da kesinlikle olmamalıdır. Bu kuralda genellikle cep telefonu es geçilerek çalışma ortamına sokulmaktadır ancak ders çalışma esnasında konsantrasyonu en fazla bozan teknolojik aletin cep telefonu olduğu unutulmamalıdır.
 • Güvenilir ve kalitesi kanıtlanmış hızlı okuma tekniklerini öğrenebileceğiniz bir kursa gitmelisiniz. Eğitim sonucunda anlayarak hızlı okuma seviyenizi üst seviyelere çekecek olmanız özellikle de aynı ders çalışma süresi içerisinde daha fazla konu öğrenebilmeniz için oldukça etkilidir.
 • Ders çalışırken konuları öğrenmek tek başına yeterli değildir. Çünkü yarın yeni konular öğreneceksiniz ve daha fazla konuyu beyninizde tutmak durumunda olacaksınız. Ancak endişelenmenize hiç gerek yok. Beyniniz sizin tahmin edebileceğinizden çok daha fazlasını aklında tutabilir. Bunun için, hafızada tutma teknikleri ve fotoğraflama ile hafızaya atma tekniklerini öğrenebilirsiniz.
 • Yine ders çalışma ve konuları aklınızda tutmak için beyin haritaları yöntemini kullanmak ve sistemli bir şekilde konuları tekrar etmek oldukça önemlidir. Ders çalışma planı gibi konuları tekrar etme planı da hazırlamanız bilgileri hafızanıza çivi ile çakmış kadar etkili olacaktır.
 • Çalıştığınız konuları tam olarak öğrenip öğrenmediğinizi test edebilmek için 5N-1K sorularını kendinize sormalısınız. Eğer bu soruların tek bir tanesine dahi cevap veremiyorsanız konuya yoğunlaşıp tekrar çalışmalısınız ve eksik noktanızı gidermelisiniz.
 • Sınavlara çalışırken anlamadığınız konular olduğunda mutlaka o konuya sizden çok daha fazla hakim olan kişiden yardım almalı ve gerekirse konunun tamamını kendinize anlattır malısınız.
 • Konuları yeterince çalışıp öğrendiğinizi düşündüğünüz zamanlarda bol bol test soruları çözmelisiniz. Test sorularını hızlı çözmenin formülü konuları fazla çalışmak değil testleri fazla çözmekten geçmektedir. Çözdüğünüz test soruları konuları pekiştirmenizi ve bir sonraki test sorusunu daha hızlı çözmenizi sağlayacaktır.
 • Ayrıca bol bol test çözmek, hangi soruda nasıl taktikler uygulamanız gerektiğini, çözüm yollarını ve soruya ne kadar süre ayırmanız gerektiği gibi konularda da sizleri geliştirmektedir.
 • İlk başlarda çözdüğünüz test soruları biraz daha fazla zaman alabilmektedir. Ancak test çözdükçe soruları daha pratik bir şekilde çözebilir ve ilerleyen zamanlarda daha kısa süre içerisinde daha fazla soru çözmeye başladığınızı görebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, sınavlarda fazla bilgiye sahip olanlar değil, bilgisini hız ile birleştirenler daha başarılı olabilmektedir.
 • Test sınavlarında başarılı olmanın bir diğer yolu ise aynı kaynak yerine farkı kaynaklardan konu anlatımı çalışmak ve sorular çözmektir. Her ne kadar bir yayın kaliteli olsa da farklı bir yayının sorusu yarın olabilecek bir sınavda karşınıza çıkabilmektedir.
 • Soruları çözdükten sonra boş bıraktığınız ya da yanlış çözümlediğiniz soruları tekrardan inceleyin, dikkatsizlik, bilgi eksikliği ve soruyu anlamama gibi hatalardan hangisinin yapıldığını tespit edin ve çalışmalarınızı şekillendirin.
 • Çözemediğiniz sorular için mutlaka konuyu bilen birisinden yardım almalı ve çözümü öğrenmelisiniz. Bu soruları es geçmezseniz test sınavlarındaki başarı oranınız mutlaka yükselecektir.
 • Bir konu hakkında soru yazabilmek o konuya hakim olabilmek anlamına gelebilmektedir. Bunun yanı sıra bir konuyu anlatabilmekte o konuya hakim olabilmektir. Bilgilerinizi daha fazla pekiştirebilmek için konu hakkında bilgisi zayıf olan arkadaşlarınıza konu anlatımı yapabilirsiniz.
 • Konu çalıştığınız zamanlarda kitap anlatımı gibi ezberlemek yerine kendinize özgü kelimelerle beyninize yerleştirmeler yapınız. Konuyu öğrendikten sonra tamamen kendi aklınızdan gelenler ile kendinize anlatın. Daha sonra tekrardan konu anlatımına bakarak eksik noktalarınızı tamamlayın ve konuyu tekrar kendinize anlatın.
 • Kendinize önemli formüllerin, konu başlıklarının, dip notlarının oluştuğu bir kart defteri hazırlayabilirsiniz. Boş zamanlarınızda bu kartlardaki notları okuyarak bilgilerinizi taze tutabilirsiniz. Çalışma esnasında zorlandığınız sıralarda negatif enerjiyi atın, hırslanın, motive olun ve pozitif enerjiyi yakalayın.

Hızlı Test Çözme Teknikleri

 • Sınav günleri mutlaka kalorisi yüksek güzel ve besleyici bir kahvaltı yapmak oldukça önemlidir. Kan içerisindeki şeker miktarının yüksek tutulması ve beyne giden glikoz ve oksijenin artırılması için sabah kahvaltısı oldukça önemlidir.
 • Ancak lif oranı yüksek ve sindirilebilir besinler tüketmeniz gerekmektedir. Sınav esnasında şişkinlik yaşarsanız beyniniz sınav konuları yerine vücuttaki hazımsızlığı gidermek için daha fazla odaklanabileceğinden bu konuda dikkat etmek gerekmektedir.
 • Sınav esnasına kadar sıvı alımını iyi derecede yapmalısınız ve sınav vaktinde vücutta susuzluk gibi bir problem ile karşılaşmamalısınız. Bunun yanı sıra tuvalet ihtiyacınızı da önceden gidermelisiniz.
 • Sınav salonuna vardığınızda ve yerinize oturduğunuzda ilk olarak derin derin nefes alın sınav fikrinden uzaklaşarak pozitif akımı yakalayın ve her şeyin mükemmel olacağı hissine kapılın… Sınav başlangıç vakti geldiği anda sadece sorulara öyle bir odaklanın ki, bugüne kadar kafanızda oluşturduğunuz tüm varyasyonlar ile beraber test sorularını parçalayacağınızı ve hepsinin üzerinden geleceğinizin farkından olun.
 • Rafine bir şekilde üretilmiş fabrikasyon şekerleri kesinlikle sınav anında tüketmeyiniz. Glisemik indeksi çok çok yüksek olan bu şekerler kan şekerini aşırı hızlı yükselttiğinden konsantrasyonu bozucu etkiler yaratmaktadır. Bunun yerine kurutulmuş meyveler tercih edilebilir.
 • Test sorularını çözmek için uyguladığınız tüm yöntemlere hakim olduğunuz için karşınıza çıkan sorularda vakit kaybetmeden yöntemleri uygulayın. Bir önceki soru çok zordu baya uğraştınız ancak emin olmalısınız ki bir sonraki soru onun kadar zor değil, bu nedenle bulanık ve karmaşık düşünmek yerine daha basit yöntemler düşünmek faydalı olacaktır.
 • Hakkında fikir sahibi olmadığınız soruları mutlaka hiç vakit kaybetmeden geçin ve en sona bırakın. Bu çok önemlidir. Fikir sahibi olmadığınız soruda vakit kaybetmek diğer soruları çözdüğünüz zamandaki psikolojinizi çok daha olumsuz etkilemektedir. Boş bıraktığınız sorunun cevabını bir diğer soruyu çözerken aklınızda canlanan bir fikir ile geriye dönüp çözebilme ihtimaliniz oldukça yüksektir.
 • Boş bıraktığınız soruların yanına işaret koymanız geri döndüğünüzde vakit kaybetmeden o soruları bulabilmek adına oldukça önemlidir.
 • Bazı sorularda yanlış cevabı bularak elemeler yapmak testi daha hızlı çözebilmenizi sağlamaktadır. Cevap şıklarında bariz bir şekilde yanlış olanları elemek, şıkları karşılaştırarak direkt doğruya odaklanmaya çalışmaktan daha hızlı bir çözüm olanağı sunabilmektedir. Ayrıca birbirine tamamen zıt iki şık gördüğünüzde daha çok dikkat etmelisiniz. Büyük ihtimal cevap bu iki şıktan bir tanesi olacaktır.
 • Soruları okurken “yalnızca” , “her zaman” , “asla” , “hiçbir zaman” , “bir tek” gibi kesinlik anlamı veren ya da sonunda “-malı/-meli” kelimelerle karşılaştığınız soru sonundaki olumsuz eklerine oldukça dikkat etmelisiniz. Bu kelimeleri içeren cevap şıkların yanlış olma ihtimali diğerlerine göre daha yüksek olabilmektedir. Ancak yinede sorunun tümü kontrol edilmelidir.
 • Uzun sorulardan asla korkmamalısınız. Kısa soruların aksine uzun sorular oluşturan cümleler daha sade, okunabilir ve anlaşılabilirdir. Eğer hızlı okuma ve anlama tekniğine sahipseniz sizin için uzun sorular neredeyse en kolay sorular haline gelecektir.
 • Test sınavlarında doğru şıkkı bulduğunuz anda işaretleme yapmanız doğru değildir. Çünkü çoğu zaman bir diğer şıkta doğru olduğuna karar verdiğiniz şıktan daha kesin ifadeler yer almaktadır ve asıl doğru şık odur. Bu nedenle cevap şıklarının hepsini okumanızı tavsiye etmekteyiz.
 • Eğer test kağıdında kenarlara şekil çizecek payınız varsa bazı soruları şekiller, harflendirmeler ve tablolar ile çok daha iyi çözebilirsiniz. Fazla bilgi düşünmeniz gereken sorularda tablolandırma ile diğer bilgilerinizi de göz önünde bulundurabilirsiniz.
 • Sınav esnasında hatırladığınız matematik formüllerini basit şekiller ve rakamlar ile deneyerek doğruluğunu teyit edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, test sınavı esnasında ara sıra hız kontrolü de yapmalısınız.
 • Test sorularında doğru cevabı bulduğunuzda işaretlemeleri kesinlikle sona bırakmamalısınız. Yeni dönem sınav sistemlerinde artık kitapçıkta soru altında işaretleme bölümü de birlikte veriliyor. Doğru cevabı kutucuğa kodlarken mutlaka güzel bir şekilde doldurmaya özen göstermelisiniz. Cevap kutusunun güzel işaretlenmemesi sonucu pek çok öğrencinin cevabı geçersiz sayılmaktadır.

Bu önerileri düzenli olarak uygulayan ve ders çalışma konusunda hayat felsefesi edinen öğrencilerimiz istisnasız bir şekilde başarıyı yakalayabilecektir. 

2.195 kez görüntülendi
1 Yanıt

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Sınava Hazırlanma ve Hızlı Test Çözme Teknikleri” üzerine 1 yorum

 1. Eylül

  Çok işime yaradı Teşekkürler

Benzer Haberler
  Benzer Yazı Bulunamadı